KCS 2018 Math Field Day Results - County, Regional & State

  • News
  • Briana Warner
  • 2/21/2018

KCS Math Field Day Results

2018

State Results

7th Grade (Out of 24 places) - 1st Place - Patrick Ward (John Adams Middle School)

8th Grade (Out of 24 places) - 2nd Place - Jack Morris (John Adams Middle School)

9th Grade (Out of 24 places) - 4th Place - John Ward (George Washington High School)

10th-12th Grade (Out of 80 places) - 2nd Place - Zayd Tolaymat (George Washington High School), 3rd Place - Catherine Stodola (Herbert Hoover High School), 12th Place - Vishnu Kasireddy (Capital High School), 14th Place - Varun Kukkillaya (George Washington High School)

Regional Results

Students participated in the regional Math Field Day competition on March 13 at the University of Charleston. These students will compete at the State Math Field Day competition on April 21 at Marshall University. The alternates will fill slots if the winners are not able to attend.

Grade

Place

Name

School

4th

3rd Place

Vinu Chandrasekar

Dunbar Intermediate

 

Alternate

Ben Smith

Overbrook

5th

2nd Place

Ryan Walker

Cross Lanes Christian

6th

2nd Place

Joey Muchow

Charleston Catholic

7th

1st Place

Patrick Ward

John Adams

 

Alternate

Bonnie Groce

Homeschool

8th

1st Place

Jack Morris

John Adams

9th

1st Place

John Ward

George Washington

 

3rd Place

Jacob Swecker

Herbert Hoover

High School

1st Place

Zayd Tolaymat

George Washington

 

2nd Place

Joy Justice

Charleston Catholic

 

3rd Place

Varun Kukkillaya

George Washington

 

4th Place

Catherine Stodola

Herbert Hoover

 

6th Place

Simon Agnew

Charleston Catholic

 

7th Place

Rushik Patel

George Washington

 

8th Place

Vishnu Kassireddy

Capital

 

5th Alternate

Virginia Groce

Capital

 

 

 

 

Highest Scoring HS Team

Kanawha County

 

 

 

 

 

 

 

Physical Estimation Winner

Addison Dangerfield

Point Harmony

 

County Results

Students participated in the county Math Field Day competition on February 13-14 at the Bible Center Church.

High School:

Place

Name

School

1

Simon Agnew

Charleston Catholic

2

Vishnu Kasireddy

Capital

3

Zayd Tolaymat

George Washington

4

Joy Justice

Charleston Catholic

5

Catherine Stodola

Herbert Hoover

6

Jason Wilder

George Washington

7

Rushik Patel

George Washington

8

Varun Kukkillaya

George Washington

9

Sean Stricker

Charleston Catholic

10

Virginia Groce

Capital

Alt

Maddie Swint

George Washington

Alt

Brianna Hodges

Herbert Hoover

Alt

Anthony Wirts

Charleston Catholic

Alt

Danielle Witt

Nitro

Alt

Rueben Beasley

Charleston Catholic

 

9th Grade

Place

Name

School

1

John Ward

George Washington

2

Jacob Swecker

Herbert Hoover

3

Emily Escue

South Charleston

4

Katelyn Carr

Nitro

 

8th Grade

Place

Name

School

1

Jack Morris

John Adams

2

Andrew D’Arms

McKinley

3

Kevin Hayes

Charleston Catholic

Alt

Cady Hancock

Cedar Grove

 

7th Grade

Place

Name

School

1

Patrick Ward

John Adams

2

Noah McLaughlin

Charleston Catholic

3

Bonnie Grocew

Homeschool

Alt

Miles Krompecher

Mountaineer Montessori

 

6th Grade

Place

Name

School

1

Taylor Martin

DuPont

2

Joey Muchow

Charleston Catholic

3

Neha Chandrasekar

Dunbar Middle

Alt

Jacyln Geyer

Horace Mann

High School Highest Scoring Team: George Washington

Middle School Highest Scoring Team: John Adams

 

5th Grade

Place

Name

School

1

Ryan Walker

Cross Lanes Christian

2

Addison Dangerfield

Point Harmony

3

Ava Bentley

Lakewood

Alt

Faith Wu

Kenna

4th Grade

Place

Name

School

1

Vinu Chandrasekar

Dunbar Intermediate

2

Ben Smith

Overbrook

3

Elijah Kirk

Weberwood

Alt

Baylee Brooks

Flinn